Česnakų sodinimas: kada ir kaip tai padaryti?

Česnakai yra viena iš populiariausių ir naudingiausių daržovių, kurią galima auginti savo sode ar darže. Česnakai turi daug vitamino C, B grupės vitaminų, kalio, fosforo, geležies ir kitų mineralų. Jie taip pat turi antibakterinių, antivirusinių ir priešgrybelinių savybių, padeda stiprinti imunitetą ir apsaugo nuo peršalimo ligų.

Tačiau norint gauti gausų ir kokybišką česnakų derlių, reikia žinoti, kada ir kaip juos tinkamai pasodinti. Šiame straipsnyje mes jums pasakysime, ką reikia žinoti apie česnakų sodinimą.

Kada sodinti česnakus?

Česnakų sodinimas

Česnakai gali būti skirstomi į dvi grupes: žieminius ir vasarinius. Žieminiai česnakai sodinami rudenį, o vasariniai – pavasarį. Žieminiai česnakai yra atsparesni šalčiui ir anksti subręsta, o vasariniai česnakai yra mažiau jautrūs ligoms ir kenkėjams, bet reikalauja ilgesnio augimo laiko.

Žieminiai česnakai sodinami rudenį tokiu laiku, kad iki užšąlant spėtų gerai įsišaknyti, o tam reikia 40–50 dienų. Likus pusantros-dviem savaitėms iki sodinimo perkaskite lysvę kastuvu, patręšdami 5-6 kg humuso, 30 g superfosfato ir 20 g kalio druskos 1 kvadratiniam metrui.

Kada tiksliai juos „slėpti žemėje“ tikslaus atsakymo nėra. Tačiau, kaip teigia žinovai, šiemete viena iš patraukliausių datų bus trečioji spalio mėnesio dekada, nes tada bus delčia. Netikintys mėnulio jėga skilteles slepia žemėje nuo spalio 14 iki lapkričio pradžios. Kada nutinka tinkamas oras. Visgi laikoma, kad pats tinkamiausias laikas nuo rugsėjo 20 iki spalio 25 dienos.

Vasariniai česnakai sodinami pavasarį, kai dirvožemis pakankamai atšyla ir nėra pavojingų šalnų. Paprastai tai būna balandžio ar gegužės mėnesiais. Vasariniai česnakai reikalauja daugiau drėgmės ir šilumos nei žieminiai, todėl juos reikia dažniau laistyti ir mulčiuoti.

Kaip sodinti česnakus?

Česnakams patinka saulėta ir gerai apšviesta vieta. Tinkamiausios jiems vidutinio sunkumo priemolio ir priesmėlio, purios, turinčios daug organinės medžiagos dirvos. Netinka sunkios, supuolusios ir užmirkstančios. Česnakai labai jautrūs dirvos rūgštumui. Optimalus dirvos rūgštingumas pH – 6,0–7,5.

Sodinti česnakus galima po įvairių daržovių, tačiau geriausia jie auga po kopūstų, agurkų, geri priešsėliai – ankštinės daržovės, žieminiai javai. Negalima jų auginti po svogūninių daržovių, nepatartina po bulvių ir morkų.

Česnakai sodinami skiltelėmis, oriniais svogūnėliais arba sėjinukais. Skiltelės yra paprasčiausias ir populiariausias būdas dauginti česnakus. Oriniai svogūnėliai yra maži svogūnėliai, kurie susidaro ant česnako stiebo viršutinėje dalyje. Jie turi būti nuimti ir išdžiovinti, o tada pasodinti pavasarį arba rudenį. Sėjinukai yra mažos sėklos, kurios taip pat susidaro ant česnako stiebo. Jie sodinami pavasarį ir reikalauja dviejų metų augimo laiko.

Prieš sodindami česnakus reikia paruošti sodinamąją medžiagą. Jei sodinate skiltelėmis, išskirkite jas iš galvutės ir pašalinkite motininio dugno likučius. Jei sodinate orinius svogūnėlius arba sėjinukus, išrinkite sveikus ir vientisus. Prieš sodindami visą sodinamąją medžiagą reikia dezinfekuoti, kad apsaugotumėte nuo ligų ir kenkėjų. Tam galite naudoti rožinį kalio permanganato tirpalą, vario sulfato tirpalą arba druskos tirpalą.

Skiltelės sodinamos šaknimis į apačią 4-6 cm gylyje. Tarp eilučių paliekama 20-30 cm, o tarp skiltelių 6-10 cm atstumai. Oriniai svogūnėliai ir sėjinukai sodinami 2-3 cm gylyje ir 3-5 cm atstumais tarp eilučių bei tarp augalų.

Pasodinus česnakus reikia gerai palaistyti ir mulčiuoti dirvą. Mulčiuoti galima durpėmis, humusu, pjuvenomis arba šiaudais. Mulčias padeda išlaikyti drėgmę, apsaugo nuo šalnų ir piktžolių.

Kaip prižiūrėti česnakus?

Česnakai nereikalauja daug priežiūros, bet tam tikri darbai padeda pagerinti jų augimą ir derlių.

  • Laistymas. Česnakai mėgsta drėgną dirvą, bet neperlaistytą. Laistyti reikia reguliariai ir gausiai, ypač karštomis dienomis ir formuojantis galvutėms. Laistymo dažnis priklauso nuo dirvožemio tipo ir oro sąlygų, bet paprastai pakanka kartą per savaitę.
  • Tręšimas. Česnakai nemėgsta šviežio mėšlo, bet gerai reaguoja į mineralines trąšas.

Comments

No comments yet. Why don’t you start the discussion?

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *