Aktinidijos: Neatrastas Sodo Lobis

Aktinidija, dar žinoma kaip kivis, yra ne tik skani, bet ir sveika uogienė augalas, kuris gali suteikti Jūsų sodui egzotikos ir žalumos. Šiame straipsnyje dalinamės patarimais, kaip sėkmingai auginti aktinidiją Lietuvoje, bei atskleidžiame šio augalo paslaptis.

Aktinidija

Kas yra Aktinidija?

Aktinidija (Actinidia) – tai vynmedžių šeimos augalas, kilęs iš Azijos. Ji yra žinoma dėl savo vaisių – kivių, kurie yra vertinami už savo skonines savybes ir maistinę vertę. Aktinidijos genčiai priklauso kelios rūšys, iš kurių kai kurios gali augti ir Lietuvos klimato sąlygomis.

Aktinidijos Auginimas

Veislių Pasirinkimas

Prieš pradėdami auginti aktinidiją, svarbu atkreipti dėmesį į veisles. Lietuvoje rekomenduojama rinktis šalčiui atsparias veisles, pavyzdžiui, Actinidia arguta ar Actinidia kolomikta, kurios geriau prisitaiko prie mūsų klimato sąlygų.

Sodinimas ir Priežiūra

Aktinidijai reikia saulėtos ir apsaugotos nuo stiprių vėjų vietos. Dirvožemis turi būti gerai drenuojamas, turtingas humusu. Sodinimas geriausiai atliekamas pavasarį, kad augalas spėtų įsišaknyti iki žiemos. Augalui reikalingas palaikymas, todėl būtina įrengti atramą.

Laistymas ir Tręšimas

Aktinidiją reikia reguliariai laistyti, ypač karštomis vasaros dienomis. Tręšti rekomenduojama kompostu arba specialiai vynmedžiams skirta trąša pavasarį ir vasarą.

Genėjimas

Reguliarus genėjimas padeda paskatinti derlių ir užtikrina geresnį vaisių brandinimą. Genėjimas atliekamas ankstyvą pavasarį, pašalinant senas ir susilpnėjusias šakas.

Aktinidijos Derlius

Aktinidijos vaisiai prinoksta vėlai rudenį. Vaisių skonis priklauso nuo rūšies ir veislės, tačiau dažniausiai jie yra saldūs su lengvu rūgšteliu. Vaisius reikia nuimti nepernokusius, kad jie galėtų pasiekti pilną brandą namuose.

Įdomūs Faktai

  • Aktinidija – tai vienas iš nedaugelio augalų, kurio vaisiuose yra daug vitamino C.
  • Kai kurios aktinidijos rūšys gali išaugti iki 8 metrų ilgio.
  • Aktinidijos žiedai yra ne tik gražūs, bet ir kvapnūs, primenantys vanilės aromatą.

Komentarai

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *