Kolorado vabalas: kaip atpažinti ir kovoti su šiuo bulvių kenkėju?

Kolorado vabalas

Kolorado vabalas (Leptinotarsa decemlineata) yra vienas iš pavojingiausių ir žinomiausių bulvių, baklažanų, tabako ir kitų bulvinių augalų kenkėjų. Šis vabalas priklauso lapgraužių šeimai ir tiek suaugę individai, tiek jų lervos graužia augalų lapus, palikdami vien gyslas ir taip sunaikindami derlių.

Kolorado vabalo kilmė ir paplitimas

Kolorado vabalas kilo ne iš Kolorado valstijos JAV, kaip gali atrodyti iš pavadinimo, bet iš centrinės Meksikos. Netrukus vabalai paplito po Šiaurės Amerikos didžiąsias lygumas, apsigyveno rytinėje Uolinių kalnų dalyje. Pirmą kartą kolorado vabalas aprašytas 1824 m. Tai padarė amerikietis gamtininkas Thomas Say, suradęs kolorado vabalus Misūrio upės slėnyje ant laukinių žolių – kiauliauogių lapų. Kolorado vabalo ryšiai su bulviniais augalais nebuvo žinomi iki 1859 m., kai buvo pradėta auginti bulves Šiaurės Amerikoje.

Kolorado vabalas buvo atvežtas į Europą 1877 m. su bulvių sėklomis ir greitai išplito po visą žemyną. Lietuvoje pirmą kartą kolorado vabalas buvo aptiktas 1925 m. Šiuo metu kolorado vabalas yra paplitęs visose pasaulio šalyse, kuriose auginamos bulvės.

Kolorado vabalo aprašymas ir gyvenimo ciklas

Kolorado vabalai būna 6-16 mm ilgio, kūnas ovalus, geltonai rusvas. Ant antsparnių yra 10 išilginių juodų juostelių, o galva ir kūno apačia su juodomis dėmėmis. Kiaušinėlius deda kitoje lapų pusėje, jie būna ovalūs, šviesiai oranžinės spalvos. Kolorado vabalo lervos išauga iki 15 mm ilgio, rusvos, kūno šonuose turi po 2 eiles juodų dėmių. Lervos pradžioje būna rusvos, o vėliau pasidaro ryškiai rausvos ar ryškiai geltonos. Lervos nusidažo karotinoidais, kuriuos kaupia iš ėdamų bulvių lapų.

Per metus išsivysto 1-2 vabalų kartos (Lietuvoje paprastai 1). Kolorado vabalai žiemoja dirvožemyje, o į paviršių išlenda ir ima skraidyti gegužės-birželio mėn. Priliestas kolorado vabalas sulenkia kojas, nukrenta ant dirvos ir apsimeta negyvas, o paimtas išskiria dvokiančias geltonas sultis, kurios, kaip manoma, kenksmingos paukščiams ir kitiems vabzdžiais mintantiems gyvūnams. Kolorado vabalus ėda tik rupūžės ir paukščiai fazanai, perlinės vištos, kalakutai.

Kaip kovoti su kolorado vabalu?

Kolorado vabalas yra karantininis kenkėjas, todėl jo naikinimui yra nustatytos specialios taisyklės ir reikalavimai. Svarbiausia yra laiku pastebėti ir sunaikinti pirmuosius vabalų atsiradimo požymius. Tam reikia reguliariai tikrinti bulvių laukus ir rinkti bei sunaikinti kolorado vabalus bei jų lervas rankiniu būdu. Taip pat reikia laikytis agrotechninių priemonių, pvz., deramai parinkti bulvių veislę, laiku sodinti ir kasti bulves, naudoti sveikas ir patikrintas sėklas, neleisti augti piktžolėms ir laukiniams bulviniams augalams.

Be to, galima naudoti biologines ar cheminės kilmės preparatus, kurie turi insekticidinį poveikį kolorado vabalams. Prieš naudojant tokius preparatus reikia atidžiai perskaityti etiketę ir laikytis nurodymų. Rekomenduojama naudoti preparatus, kurie yra mažiau toksiški žmogui ir aplinkai, pvz., pagamintus iš natūralių medžiagų (neemmedžio aliejaus, česnako ekstrakto, pipirmėčių eterinio aliejaus ir kt.). Taip pat galima naudoti biologinius preparatus, kuriuose yra bakterijų ar grybų sporų, kurios sukelia ligas kolorado vabalams.

Kovojant su kolorado vabalu svarbu laikytis integruotos augalų apsaugos principų ir derinti įvairias priemones, kad būtų sumažinta kenkėjo populiacija ir išvengta jo atsparumo susidarymo.

Komentarai

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *