Kaip sėkmingai auginti kaulenį savo sode

Kaulenis (Cornus mas), žinomas dėl savo ryškių geltonų žiedų ir skanių, sveikatingų uogų, yra vienas iš tų augalų, kuris gali suteikti jūsų sodui ne tik estetinį malonumą, bet ir naudingų vaisių. Šiame straipsnyje aptarsime, kaip sėkmingai auginti šį nepretenzingą, tačiau vertingą augalą savo sode.

Kaulenio medis žydėjimo metu
Kaulenio medis žydėjimo metu

Pasirinkimas ir sodinimas

Kaulenis geriausiai jaučiasi saulėtose ar pusiau pavėsingose vietose, gerai drenuojamoje dirvoje. Rūgščios arba šarminės dirvos šiam augalui netinka, todėl prieš sodinant būtina patikrinti dirvos pH ir, jei reikia, jį sureguliuoti. Kaulenį sodinti rekomenduojama pavasarį arba rudenį, kai augalas yra poilsio būsenoje.

Priežiūra

Nors kaulenis ir yra gana nepretenzingas augalas, tam tikra priežiūra jam būtina. Laistyti reikėtų sausų periodų metu, ypač jaunus augalus. Taip pat svarbu kas kelis metus atlikti genėjimą, kad augalas geriau šakotųsi ir būtų tankesnis. Vaisių derėjimui svarbus reguliarus tręšimas kompleksinėmis trąšomis.

Vaisių nauda

Kaulenio vaisiai – tai tikra vitaminų bomba. Jie yra turtingi C, A vitaminų, taip pat geležies ir antioksidantų. Vaisius galima valgyti šviežius, daryti iš jų uogienę, kompotus ar net džiovinti. Be to, kaulenio žiedai ir lapai taip pat turi gydomųjų savybių.

Ligų ir kenkėjų kontrolė

Nors kaulenis nėra itin linkęs į ligas ar kenkėjus, kartais jį gali užklupti miltligė arba lapų nematodai. Profilaktikai galima naudoti ekologiškas priemones, o esant reikalui – ir cheminius preparatus.

Įdomūs faktai

  • Kaulenio medis gali pasiekti iki 5-7 metrų aukštį.
  • Vaisiai subręsta vėlyvą vasarą ar ankstyvą rudenį.
  • Kaulenio medis žydi labai anksti pavasarį, dažnai dar sniegui nesutirpus.

Comments

No comments yet. Why don’t you start the discussion?

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *