Levandos vazone: kaip sėkmingai auginti ir prižiūrėti

Levandų auginimas vazonuose yra puikus būdas papuošti savo balkoną, terasą ar net namų interjerą. Šis aromatingas ir dekoratyvinis augalas ne tik džiugina akį, bet ir pritraukia bičių, taip prisidedant prie gamtos išsaugojimo. Šiame straipsnyje pateikiame išsamų vadovą, kaip sėkmingai auginti levandas vazonuose, kokie yra svarbiausi auginimo etapai ir kaip pasirūpinti, kad Jūsų levandos žydėtų ir kvepėtų kuo ilgiau.

Pasirinkimas ir sodinimas

Pirmasis žingsnis sėkmingai levandų auginimui yra tinkamo vazono ir vietos pasirinkimas. Levandos mėgsta saulėtą ir sausą aplinką, todėl rinkitės vietą, kurioje augalas gautų bent 6–8 valandas tiesioginių saulės spindulių. Vazonas turėtų būti pakankamai didelis, kad augalas galėtų vystytis – paprastai pakanka 30–40 cm skersmens vazono. Svarbu, kad vazone būtų drenažo skylės, nes levandos nepakenčia per didelio drėgmės kiekio šaknų sistemoje.

Sodinimui geriausia rinktis lengvą, gerai drenuojamą dirvą, kurioje yra smėlio arba perlitų. Taip pat galima įsigyti specialų substratą, skirtą sausiems ir aromatiniams augalams. Levandos sodinamos pavasarį, kai nakties temperatūros stabiliai viršija 5 laipsnius šilumos.

Priežiūra

Levandų priežiūra vazonuose nėra sudėtinga, tačiau reikalauja dėmesio tam tikromis sritimis. Laistymas turėtų būti atliekamas tik tada, kai dirva vazone yra visiškai išdžiūvusi. Per daug drėgmės gali sukelti šaknų pūvimą ir augalo ligas. Vasaros metu paprastai pakanka laistyti kartą per savaitę, o žiemos metu – dar rečiau.

Tręšimas levandoms nereikalingas, jei dirva paruošta tinkamai prieš sodinant. Tačiau, jei augalas nežydi arba jo lapai pradeda blėsti, galima naudoti lengvai veikiantį organinį trąšų mišinį. Tręšti reikėtų ne dažniau kaip kartą per mėnesį nuo pavasario iki rudens pradžios.

Genėjimas ir žydėjimas

Levandos vazone: kaip sėkmingai auginti ir prižiūrėti

Reguliarus levandų genėjimas yra būtinas, norint skatinti gausų žydėjimą ir sveiką augalo vystymąsi. Genėjimas turėtų būti atliekamas pavasarį, kai pradedama formuoti nauji ūgliai, ir rudenį, po žydėjimo sezono. Pavasarį genėkite apie trečdalį senų ūglių, o rudenį – tik nukankintas ir pažeistas dalis.

Žydėjimas paprastai prasideda birželio pabaigoje ir tęsiasi iki rugpjūčio. Norėdami paskatinti antrą žydėjimo bangą, nupjaukite pirmąsias žiedų kekes iškart po to, kai jos pradeda vysti. Taip levanda suformuos naujus žiedynus ir džiugins Jus savo kvapu dar kartą sezonui artėjant į pabaigą.

Žiemojimas

Nors levandos yra gana atsparios šalčiui, žiemą, ypač Lietuvos klimato sąlygomis, vazonai su levandomis turėtų būti apsaugoti. Jei įmanoma, vazonus su levandomis patartina įnešti į nešildomą patalpą, pavyzdžiui, į garažą arba rūsį, kur temperatūra nekrenta žemiau nulio. Jei nėra tokios galimybės, vazoną reikėtų apjuosti agroplėvele arba specialiu šiltinamuoju audiniu, kuris apsaugotų šaknis nuo užšalimo.

Išvada

Levandos vazone – tai puikus pasirinkimas tiems, kurie nori mėgautis šio aromatingo augalo grožiu ir nauda, neturint sodinimo galimybių atviroje žemėje. Tinkamai paruošus dirvą, pasirinkus saulėtą vietą ir reguliariai prižiūrint augalą, galite mėgautis levandų žydėjimu ir aromatu visą vasarą. Šis augalas ne tik papuoš Jūsų aplinką, bet ir pridės natūralumo bei ramaus akcento prie kasdienio gyvenimo ritmo.

Jums taip pat gali patikti...

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Share via
Copy link